Bodrum’un incisi Gümüşlük

  • Şubat 8, 2019

Bodrum’un incisi Gümüşlük

Bodrum yarımadası’nda cennetten bir köşedir Gümüşlük. Ege insanın karakterinin işlediği dinginlik ve samimiyetin denizle, güneşle ve yeşille buluştuğu lezzetli sofraların, misafirperverliğin ve hoşgörünün köyüdür. Habitatıyla uyum içinde yaşayan, zengin coğrafyası yanı sıra tarihi dokusuyla insanı büyüleyen bir ruha sahiptir. 3. derece doğal sit alanı bölgesi ve mavi bayrak üyesi olan Gümüşlük; unutulmuş değerleri hatırlatan, insanın kalbine dokunan bir yolculuktur.

Ayaklarınız denizde, Ege’nin muhteşem balıklarını tadarken Gümüşlük’e adını veren büyüleyici günbatımı size unutulmayacak anlar yaşatır. Çiçek ve meyve kokularının arasında, kuş sesleriyle günü karşılayan Gümüşlük, her mevsim ayrı güzelliklerle dolu bir ilham kaynağıdır. Renkli kültürel yapısı ile Bodrum’un en iyi balık restoranlarına, festivallere, dünyaca ünlü konserlere, sergilere ev sahipliği yapan bu küçük balıkçı kasabası sahip olduğu doğal liman ve muhteşem denizi ile tekne ve yatların vazgeçilmez adresidir.

Tarihi 4000 yıllık geçmişe uzanan Myndos Antik Kenti‘nin kurucusu Karya kralı Mausolos’un ardından Büyük İskender, Aristokinos, Antonius, Brutus ve Cassius gibi dünya tarihi için önemli rol oynayan liderlerin adımlarıyla bir çok yönetime ve kültüre ev sahipliği yapan eski bir Leleg kentidir. O günlerden bugüne koruyarak aktarılmış dokusu ile bugünkü misafirlerini karşılayan beldemiz; Tarihi kilise, şarnıçlar, çeşmeler, kuyular, mezarlar, surlar, değirmenler ve daha niceleriyle sarılmıştır.

Yeldeğirmenleriyle misafirlerini karşılayan Gümüşlük, dağın eteklerine oturmuş Eski Karakaya Köyü’ndeki şairane rum evleri, Koyunbaba’nın adaları ayağınıza seren muhteşem manzarası, tarihi Kral Yolu üzerinden ulaşılan Gümüşlük Koyu’nun içindeki Tavşan Adası ve Yalı’nın eşsiz doğası ile Bodrum yarımadasının en özel noktasıdır.

Gümüşlük’ü daha yakından tanımak isteyenler; söyleşilerietkinlikleri ve haberleri takip edebilir, rehberimizden; balık restoranlarıapart & pansiyon bilgilerine ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Please mark all required fields.

Call Now ButtonHemen Ara!